Brytyjski Akt Parlamentu z 1765 roku; o podatkach na kolonie amerykańskie, wolność i bunt

blog 2024-12-21 0Browse 0
Brytyjski Akt Parlamentu z 1765 roku; o podatkach na kolonie amerykańskie, wolność i bunt

Brytyjski Akt Parlamentu z 1765 roku, znany również jako Akt Taczki, był wydarzeniem przełomowym w historii kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej. Choć może wydawać się pozornie niepozorną ustawą pobierającą opłatę od dokumentów drukowanych w koloniach, jego wprowadzenie wywołało lawinę protestów i stało się katalizatorem rosnącego niezadowolenia wobec brytyjskiego panowania.

Akt Taczki miał na celu pokrycie kosztów utrzymania armii brytyjskiej stacjonującej w Ameryce Północnej po wojnie siedmioletniej. Kolonialiści jednak postrzegali go jako naruszenie ich praw i wolności, argumentując, że nie mieli oni representation in Parliament, czyli prawa głosu w brytyjskim parlamencie.

By zrozumieć głębię sprzeciwu wobec aktu, należy cofnąć się do kontekstu historycznego XVIII wieku. Kolonizatorzy amerykańscy cieszyli się dużą autonomią w sprawowaniu rządów lokalnych. Byli przyzwyczajeni do tego, że sami decydują o podatkach i zasadach funkcjonowania swoich społeczności.

Wprowadzenie aktu taczki postrzegano jako próbę naruszenia tej autonomii i podporządkowania kolonii brytyjskim interesom. Kolonialiści argumentowali, że płacenie podatku bez wyrażania zgody na jego wprowadzenie jest niesprawiedliwe i sprzeczne z zasadami sprawiedliwości.

Sprzeciw wobec aktu taczki przybrał różne formy. Kolonialne zgromadzenia zaczęły organizować protesty i bojkoty brytyjskich towarów. Wiele gazet publikowało artykuły krytykujące akt, a nawet nawoływające do jego zerwania.

Jednym z najbardziej znanych przykładów sprzeciwu było powstanie “Sons of Liberty” (Synów Wolności) – tajnej organizacji złożonej z kolonialnych liderów i patriotów, którzy wykorzystywali różne metody protestacyjne, w tym dewastację domów urzędników brytyjskich.

Sprzeciw wobec aktu taczki przyczynił się do wzrostu świadomości narodowej wśród kolonistów amerykańskich. Po raz pierwszy zaczęli oni myśleć o sobie jako o odrębnej grupie społecznej, która ma prawo do samostanowienia.

Brytyjski parlament ostatecznie uchylił akt taczki w 1766 roku, jednak spór o prawa kolonistów i granice władzy brytyjskiej nie został jeszcze rozwiązany. Akt Taczki stał się symbolem oporu przeciwko tyranii i wyzwoleniem idei wolności i samorządności.

Benjamin Franklin: Patriota z wiele kapeluszy:

Benjamin Franklin, jeden z Ojców-Założycieli Stanów Zjednoczonych, był postacią wielotorową i niezwykle utalentowaną.

Franklin urodził się w Bostonie w 1706 roku. Był samoukiem, który zdobył ogromną wiedzę z dziedziny nauki, filozofii, polityki i literatury. Znany jest ze swoich odkryć naukowych, takich jak dowód na elektryczny charakter piorunów, a także wynalezienie bifokalnych okularów.

Franklin był także wybitnym pisarzem, wydawcą i publicystą. Założył “Pennsylvania Gazette” - jeden z najpopularniejszych dzienników w koloniach.

Wczesna kariera Franklina:

Okres Dokonania
1723-1728 Pracował jako drukarz u brata Jamesa w Filadelfii, później otworzył własną drukarnię
1728 Założył “Pennsylvania Gazette” - gazetę o profilu polityczno-społecznym
1732 Wydał “Poor Richard’s Almanack” - almanach zawierający przysłowia, porady i informacje praktyczne. Publikacja stała się bestsellerem i przyczyniła się do sławy Franklina

Franklin jako polityk:

W latach 1750-1770 Franklin był aktywnym politykiem kolonii Pensylwanii. Reprezentował kolonie w Londynie, gdzie zabiegał o łagodzenie brytyjskich ograniczeń handlowych i podatkowych.

Franklin grał kluczową rolę w ruchu na rzecz niepodległości Stanów Zjednoczonych. Był jednym z sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości (1776) i uczestniczył w tworzeniu konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Zapamiętany:

Franklin jest zapamiętany jako niezwykle wszechstronny człowiek, który dokonał przełomowych odkryć naukowych, był wybitnym pisarzem, politykiem i dyplomatą. Jego mądrość, pragmatyzm i wiara w wolność zainspirowały pokolenia Amerykanów.

Franklin pozostawił po sobie bogaty dorobek literacki, który do dziś jest czytany z wielkim zainteresowaniem.

Jego aforyzmy i powiedzenia są często cytowane w dyskusjach na temat etyki, moralności i polityki.

TAGS